تور ايتاليا 95| تور ايتاليا نوروز 96
تور ايتاليا ونيز – تور ايتاليا ارزان – قيمت بليط ايتاليا – تور ايتاليا نوروز 96 – قيمت تور ايتاليا تابستان 95 – مجري مستقيم تورهاي ايتاليا : تور رم ، تور ونيز ، تور ميلان ، تور فلورانس و تورهاي تركيبي ايتاليا

برج

معرفي برج كج پيزا ايتاليا

يكي از برج هاي معروف و عجيب جهان , در ايتاليا واقع است . نام اين برج پيزا است كه همه روزه تماشاگران بسياري را به سوي كشور ايتاليا جذب مي كند .

پيزا؛ جالبترين و قديمي‌ترين برج جهان با ۸۵ متر طول و ۱۴۵۰۰ تن وزن در دوره رنسانس در شهر پيزا در ايالت توسكني كشور ايتاليا در طول ۱۷۶ سال ساخته شد.

هدف ازساخت اين برج، استقرار يك ساعت بزرگ بر بالاي آن بود اما اين بنا مدتي بعد از احداث انحراف يافت و اكنون به همان صورت باقيست. برج پيزا ۵۵ متر ارتفاع دارد و هر سال برميزان انحراف آن افزوده مي‌شود.

برج كج پيزاي ايتاليا با وجودي كه تنها برج كج جهان نيست، ولي مشهورترين آن در كل جهان مي‌باشد. اين برج هر سال ۲٫۵ سانتيمتر به سمت زمين كج مي‌شود و احتمال مي‌رود تا ۸۰ سال ديگر سقوط كند.

طبقه اشراف براي رقابت با يكديگر مشهورترين هنرمندان و معماران را مأمور ساختن شاهكاري معماري مي‌كردند. در قرن دوازدهم، اهالي شهر پيزا تصميم گرفتند كليساي آنها برجي داشته باشد كه برج سينت مارك را تحت تأثير قرار دهد.

پس از آن كه پايه‌هاي بنا حفر شد، معماري كارآزموده به نام بونامو كه مسئول ساختمان اين برج بود، نخستين سنگ آن را در سال ۱۱۷۴ ميلادي بنا نهاد. اما پيش از آنكه ارتفاع برج به ۱۲ متر برشد، مشخص شد كه برج به ميزان زيادي منحرف شده است.

در سال ۱۲۳۴ از معمار ديگري به نام بناناتو خواسته شد تا ساختمان برج را تمام كند. او چهارمين سقف بنا را به پايان رساند و آن را نيمه تمام گذارد.

سپس معمار ديگري رشته كار را بدست گرفت و طبقات پنجم و ششم را تمام كرد، اما پايه اصلي همچنان منحرف مي‌شد. تقريبا يك قرن بعد، معماري به نامپيزانو ساختمان آخرين بالكن را به پايان رساند و ناقوس برج را در نزديك مركز ثقل نصب كرد.

معرفي برج كج پيزا ايتاليا

در گذشته تصور مي‌شد كه كجي برج پيزا بخشي از طرح اوليه آن بوده است ولي امروزه دانشمندان ثابت كردند كه اين مساله صحت ندارد. ساخت اين برج به صورت عمودي طراحي شده بود ولي در طول ساخت آن به تدريج كج شد.

اين برج به دليل كجي و زيبايي خاصي كه دارد از سال ۱۱۷۴ تاكنون هميشه كانون توجه همگان بوده است. در طول ساخت اين برج تلاش‌هاي زيادي انجام گرفت تا با بكارگيري مصالح ساختماني خاص جلوي كج شدن آن گرفته شود.

بعدها ستون‌ها و ديگر بخش‌هاي تخريب شده برج بيشتر از يك بار جايگزين شدند و امروزه زيرساخت‌هاي جديدي براي كم كردن ميزان كج شدن برج و افزايش طول عمر آن به كار گرفته مي‌شود.

برج كج پيزا با ۸۶۳/۵۵ متر ارتفاع در ۸ طبقه ساخته شده است. قطر بيروني اين بنا ۴۸۴/۱۵ متر و قطر داخلي ۳۶۸/۷ متر است. ضخامت ديوارهاي پايه آن ۰۸/۴ متر است و وزن آن حدود ۵۰۰/۱۴ تن برآورد مي‌شود.

جهت شيب اين برج در فاصله سال‌هاي ۱۱۷۴ تا ۱۲۵۰ به سمت شمال و از سال ۱۲۷۲ تا سال ۱۹۹۷ به سمت جنوب متمايل بوده است تا سال ۱۹۹۷، اين برج ۲/۵ متر نسبت به سطح افق كج شده است.ناقوس اين برج ۵/۳ تن وزن دارد. اين برج در پشت كليساي بزرگ شهر پيزا واقع شده است و ساخت اين برج در سه مرحله انجام گرفته است.

ساخت اولين طبقه اين برج ناقوس كه سنگ‌هاي مرمر سفيدرنگ در آن به كار رفته است از نهم آگوست ۱۱۷۴ دوران پيروزي‌هاي نظامي و خوشبختي شروع شد. اولين طبقه اين برج از ستون‌هايي كه به صورت دايره‌وار در كنار هم قرار گرفته بودند، تشكيل شده بود كه در جهت مقابل تاق‌هاي بي‌روزنه خم شده بودند.

بعد از اينكه طبقه سوم اين برج در سال ۱۱۷۸ ساخته شد به دليل اينكه ۳ متر در كارهاي زيرساختي آن اشتباه شده بود، برج كج شد. البته طرح اين برج از آغاز نقص داشت.

معرفي برج كج پيزا ايتاليا

با درگير شدن بيزانس در جنگ با جنوا، لوكا و فلورانس ادامه ساخت اين برج به مدت ۱۰۰ سال با تعليق رو به رو شد. در سال ۱۱۹۸ چند ساعت به طور موقت روي اين بناي ناتمام نصب شد.در سال ۱۲۷۲ ساخت اين بنا توسط معماري به نام «جيواني‌دي‌سيمونه» از سر گرفته شد.

۴ طبقه بدين ترتيب ساخته شد. مجددا در سال ۱۲۸۴ با شكست بيزانس در جنگ ساخت بنا متوقف شد.در سال ۱۳۷۲ آخرين طبقه آن كه محل قرار گرفتن ناقوس بود توسط توماسودي آندرا پيزانو ساخته شد و ناقوس در محل خود قرار گرفت.

وي در تلفيق عناصر گوتيك به كار گرفته شده در جايگاه ناقوس با سبك رومانسك (معماري اروپايي قرن‌هاي يازدهم و دوازدهم كه به تقليد از معماري رومي داراي تاق‌هاي ضربي و ديوارهاي ضخيم بود) برج موفق عمل كرد.

در بالاترين نقطه اين برج ۷ ناقوس وجود دارد كه هر كدام يكي از نوت‌هاي موسيقي را دارد و بزرگ‌ترين آنها در سال ۱۶۵۵ نصب شده است.در سال ۱۸۳۸ معماري به نام الساندرو دلا گرادسكا گذرگاهي در اطراف اين برج حفر كرد كه اين امر موجب افزايش كج شدن اين برج شد.

بنبتو موسوليني دستور داد تا اين برج را به حالت عمودي برگردانند به همين خاطر درپاي آن بتون ريخته شد كه اين امر منجر به فرو رفتن برج در سطح زمين شد. در طول جنگ جهاني دوم ارتش آمريكا دستور تخريب تمامي برج‌هاي ايتاليا را داد كه برج پيزا در دقيقه آخر از اين خطر در امان ماند.

در ۲۷ فوريه ۱۹۶۴ دولت ايتاليا براي جلوگيري از سقوط اين برج درخواست كمك كرد. يك گروه از مهندسان، رياضيدانان و تاريخدانان در جزاير آزور گرد هم آمدند تا راه‌هاي پا بر جا نگه داشتن و استحكام برج را بررسي كنند.

بعد از دو دهه كار و فعاليت روي اين پروژه، برج در ژانويه ۱۹۹۰ به روي عموم بسته شد. در طول اين مدت ناقوس‌هاي برج براي كم شدن از وزن‌شان از محل خودجا‌به‌جا شدند.

روش‌هاي بسياري براي پا بر جا نگه‌داشتن برج پيشنهاد شده كه از آن جمله مي‌توان به استفاده از وزنه‌هاي ۸۰۰ تني سربي درپاي آن اشاره كرد. راه‌حل نهايي براي پيشگيري از كج شدن بيشتر برج انتقال ۳۸ متر مكعب از سطح بر آمده زير آن بود. طبق آخرين اطلاعات اين برج تا ۳۰۰ سال ديگر پا بر جا خواهد بود.

بر طبق يك افسانه گاليلئو گاليله كه خودش نيز يك پيزايي بود، آزمايشاتش در مورد سقوط آزاد را نيز در بالاي اين برج انجام داد. اين برج به اين ترتيب، به نشان اصلي شهر پيزا تبديل شد و سال ۱۹۸۷ نيز توسط يونسكو به ميراث فرهنگي پيوست.

معرفي برج كج پيزا ايتاليا

از ۷ ژانويه سال ۱۹۹۰ بازديد از اين برج توسط توريستان ممنوع شد. چون خطر ريزش آن افزايش پيدا كرده بود. پس از ۱۲ سال و كمي راست‌سازي برج از ۱۵ دسامبر ۲۰۰۱، ديدار از اين برج ۱۴،۵۰۰ تُني مجدداً توسط بازديد‌كنندگان آزاد شد.

مهندسان و دانشمندان اعلام كردند ديگر خطر سقوط، برج كج پيزا را تهديد نمي‌كند، چرا كه كميته حفظ اين بنا نام گزارش ۱۰۰۰ صفحه‌اي‌اش را كه تمامي تلاش‌هاي حفظ اين بنا در آن ذكر شده «برج ترميم شد» گذاشته است.

اين افراد معتقد هستند خميدگي اين بناي دوران قرون وسطي به حالت ايستا درآمده است. هرچند اين برج هرگز به حالت صاف درنخواهد آمد و دليلش هم از بين رفتن جاذبه توريستي آن است اما دو دهه كار و تلاش كميته حافظت از برج كج بالاخره معماي ۸۰۰ ساله تمايل اين ميراث فرهنگي جهاني به سمت شمال را حل كرد.

طبق گزارشي كه در تلگراف به چاپ رسيد «جان برلند»، پرفرسور۷۲ ساله بريتانيايي مهندسي خاك ثابت كرده كه دليل ناپايداري اين برج سفره آب زيرزميني متحركي زير سطح نرم پايه ۲۰۰ متر مربعي اين برج است.

با توجه به اين مسئله اين پرفسور به همراه گروه حفظ و مرمت آثار باستاني‌اش بودجه‌اي بالغ بر ۳۹ ميليون دلار را صرف پيدا كردن راهي ابداعي براي جلوگيري از سقوط اين برج كردند.

اين گروه از سال ۱۹۹۰ مشغول به كار شدند اما چندبار احتمالات اشتباه آنها را به بيراهه منتهي كرد. در سال ۱۹۹۲ اين گروه با استفاده از تاندون‌هاي فولادي سعي كردند برج پيزا را ثابت نگه دارند، در سال ۱۹۹۳ شمش‌هايي از جنس سرب و بست‌هاي تنومند نيز به اين تاندون‌ها اضافه كردند كه اين مسئله موجب نارضايتي مردم شد.

بالاخره در سال ۱۹۹۵ برلند كمي به راه حل مسئله نزديك شد. او متوجه شد جيمز تروبشاو، مهندس دوران ويكتوريا در سال ۱۸۳۲ براي برطرف كردن خميدگي برج كليساي سينت چاد از نقره استفاده كرده است.

عكس هاي برج پيزا,عكس هاي جديد برج پيزا در ايتاليا,برج پيزا ايتاليا در برج پيزا ۳۰۰ پله نصب شده‌است و ضخامت پي‌هاي برج در حدود ۵ متر است.او تركيبي شامل نقره را در سمت شمالي برج جاسازي كرد، درست در جهت مقابل زاويه خميدگي، اين مسئله موجب شد تا جاذبه در سمت مخالف خميدگي سنگيني و از خم شدن بيشتر برج جلوگيري كند.

اين شيوه همچنين در برابر حركت سفره آب زيرزميني نيز ساختمان را پايدار و ثابت نگه مي‌دارد.هنگامي كه تنها ساخت ۳ طبقه پاييني برج به پايان رسيده بود و پيش از آنكه ارتفاع برج به ۱۲ متر برسد، اين برج خميدگي خودش را نشان داد. از آن زمان تا كنون انحراف و خميدگي برج ادامه دارد.

انفجار بيش از يك هزار بمب در جنگ جهاني دوم در اين شهر و وقوع حدود ۱۰۰ زلزله خفيف و شديد در اين منطقه، نتوانسته است برج كج را به زمين بيندازد.

امتیاز:
بازدید: 22
برچسب:
:
[ 1396/6/22  ] [ ۱۴ ] [ italynet2 ] [ ]

مردم ايتاليا

آشنايي با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ايتاليا

اختصاصي بيست ستون:

هر كشوري رسوم اجتماعي خاص خود را دارد و اين مسئله در مورد ايتاليايي‌ها نيز صادق است. اگر به‌عنوان يك گردشگر براي اولين بار به اين كشور زيبا قدم مي‌گذاريد، احتمالاً بي‌اطلاعي از رسوم اجتماعي و سنت‌هاي كشور ميزبان و رفتار توهين‌آميز ناخواسته، ناديده گرفته مي‌شود ولي ممكن است آخرين بازديد شما از اين كشور باشد.

در حقيقت فرهنگ و رسوم اجتماعي مردم ايتاليا بسيار رسمي‌تر از آن چيزي است كه اكثر بازديدكنندگان‌ تصور مي‌كنند و دانستن نكاتي در مورد رسوم اجتماعي اين كشور به‌خصوص براي تازه‌واردها مي‌تواند از هرگونه رفتار توهين‌آميز جلوگيري كند.

اولين ملاقات با يك ايتاليايي
وقتي براي اولين بار با يك شهروند ايتاليايي ملاقات مي‌كنيد، مناسب‌ترين برخورد، گفتن عبارت بون جورنو (روز خوش) و دست دادن است. كلمه‌ي چاو (سلام) فقط توسط دوستان صميمي و جوانان استفاده مي‌شود و به كار بردن از آن توسط يك غربيه‌ي خارجي، مؤدبانه نيست مگر اينكه طرف مقابل شما از اين كلمه استفاده كند. بوسيدن دست زن‌هاي غريبه در برخورد اول نيز يكي از رسوم اجتماعي ايتاليايي‌ها است البته امروزه ديگر زياد شاهد اين كار نيستيم.

وقتي در يك مناسبت رسمي به كسي معرفي مي‌شويد، بهتر است بگوييد: مولتو ليِتو (از ملاقات شما خوشحالم). در هنگان خداحافظي نيز فشردن دست، مؤدبانه محسوب مي‌شود. گفتن بوناسرا (روز خوش يا عصربه‌خير) در هنگام ورود به مغازه‌هاي كوچك، اتاق انتظار و يا آسانسور و آري وردرچي (روز خوش يا خدانگه‌دار) در هنگام خروج مرسوم و پسنديده است. (اگر در اين مكان‌ها فقط با يك نفر روبرو شديد در هنگام خروج بايد بگوييد آري ودرلا). دوستان صميمي در اين موقعيت‌ها نيز از كلمه‌ي چاو استفاده مي‌كنند.

پس از ساعت ۱ بعدازظهر بون جورنو در گفتگوها جاي خود را به بوناسرا مي‌دهد البته هميشه انتظار گرفتن پاسخ با همين كلمات را نداشته باشيد. اصطلاح مرسوم در هنگام رفتن به رختخواب و يا ترك يك خانه بعد از غروب خورشيد بونا نوته (شب‌به‌خير) است.

معمولاً در هنگام نام بردن و يا نوشتن نامه به اشخاص ديگر از عناوين رسمي استفاده مي‌شود به‌خصوص اگر اين شخص از شما بزرگ‌تر باشد. عنوان رسمي براي افرادي كه داراي تحصيلات عالي هستند دوتتوره (دكتر) و يا دوتتورسا (خانم دكتر) است. كارمندان معمولاً به روساي خود به همراه عنوان ديره توره (مدير) يا پرزيدنته (رئيس) اشاره مي‌كنند. نام افرادي كه سمت حرفه‌اي مشخصي دارند معمولاً به همراه عنوان رسمي آن‌ها برده مي‌شود مثلاً پروفسوره (استاد)، دوتتوره (دكتر)، اينجينياره (مهندس)، آووكاتو (وكيل) و آركيتِتو (معمار).

اگر از عنوان رسمي كسي اطلاع نداريد، بسته به جنسيت مي‌توانيد به نام او به همراه القاب سينيوره (آقا)، سينيورا (خانم) و يا سنيورينا (خانم جوان) اشاره‌كرده و يا در نامه بنويسيد. البته در حال حاضر براي خانم‌ها فقط از كلمه‌ي سينيورا استفاده مي‌شود.

بوسيدن در رسوم اجتماعي‌ ايتاليايي‌ها
در ايتاليا معمولاً دوستان صميمي و خويشاوندان در هنگام ملاقات، گونه‌ي يكديگر را مي‌بوسند. خانم‌هاي ايتاليايي براي اجراي اين رسم گونه‌ي خود را به‌صورت مخاطب نزديك مي‌كنند. زنان و مردان فقط گونه‌هاي يكديگر را مي‌بوسند و بوسيدن اجزاي ديگر صورت جنس مخالف در هنگام ملاقات دوستانه توهين‌آميز است. البته اين كار يك بوسه‌ي واقعي نيست و بيشتر يك تماس جزئي همراه با صداي خاص بوسيدن است.

معمولاً اين كار دو بار انجام‌شده و با بوسيدن گونه‌ي راست آغاز مي‌شود. علاوه بر اين مرسوم است مردان ايتاليايي در ملاقات با دوستان صميمي و خويشاوندان نزديك (مرد) خود، آن‌ها را در آغوش بگيرند.

لِي (شما) و توو (تو)

اگر با يك ايتاليايي سالخورده صحبت مي‌كنيد، بهتر است از ضمير رسمي (لِي) استفاده كنيد. خطاب قرار دادن افراد بزرگ‌تر با ضمير (توو) و يا نام كوچك مؤدبانه نيست مگر اينكه مخاطبتان از شما بخواهد. البته معمولاً ايتاليايي‌هاي بزرگ‌تر و يا ارشدتر در سلسله‌مراتب اداري، در ابتداي صحبت از شما مي‌خواهند كه آن‌ها را با ضمير صميمانه‌ي (توو) و يا اسم كوچك خطاب كنيد.

به‌طوركلي در دستور زبان ايتاليايي ضمير (توو) فقط براي خدا، بچه‌ها و حيوانات استفاده مي‌شود و كاربرد ديگري ندارد. ولي در زبان محاوره‌هاي و غيررسمي معمولاً جوان‌ترها براي صحبت با همكارانشان از اين كلمه استفاده مي‌كنند. در مكالمه با فروشندگان، پيشخدمت‌ها، دستياران اداري و دفتردارهاي مقامات رسمي، كساني كه با شما رابطه شغلي دارند، كارمندان بانك و مأموران پليس استفاده از ضمير (لِي) مرسوم است.

آداب مهماني رفتن

آداب و رسوم مردم ايتاليا

اگر در ايتاليا به يك مهماني خانوادگي دعوت شديد، بهتر است هديه‌اي كوچك مثل گل، شيريني و يا شكلات براي ميزبان ببريد. به همراه بردن خوراكي يا نوشيدني غير ايتاليايي به‌عنوان هديه مرسوم و پسنديده نيست مگر اينكه مورد خيلي خاص و گران‌بهايي باشد مانند يك نوشيدني كمياب و قديمي اسكاتلندي. بعضي‌ها معتقدند كه هديه دادن شراب به ميزبان اصلاً خوشايند نيست البته اين مسئله كاملاً به ميزبان و ميزان صميميتش با شما بستگي دارد.

هديه دادن گل كمي پيچيده است و هر گلي مفهوم خاصي را منتقل مي‌كند. به‌عنوان‌مثال گل داوودي فقط براي سوگواري و ابراز همدردي در مراسم تدفين استفاده مي‌شود. به همين دليل قبل از انتخاب گل بهتر است با يك گل‌فروش باتجربه مشورت كنيد. فرستادن يك يادداشت تشكر كوتاه و يا يك دسته‌گل در روز بعد از مهماني به‌عنوان قدرداني از زحمات ميزبان نيز در ايتاليا مرسوم است.

ايتاليايي‌ها صرف غذا را با جمله‌ي بُن اپِتيتو (اشتهاي خوبي داشته باشيد) آغاز مي‌كنند. اگر يك ليوان نوشيدني به شما تعارف كردند، صبر كنيد تا ميزبان با گفتن كلمه‌ي سالوته (بركت و سلامتي) نوشيدن را آغاز كند و وقتي ديگر نوشيدني به شما تعارف نشد ديگر وقت رفتن به خانه است. البته زياده‌روي در باده‌پيمايي نيز اصلاً پسنديده نيست و ممكن است باعث شود ديگر به آن خانه دعوت نشويد. در ايتاليا نوعي ديگر از مهماني شبانه مرسوم است كه دوپو چينا (بعد از شام) نام دارد و از ساعت ۹٫۳۰ شب با صرف دسر و نوشيدني برگزار مي‌شود.

آداب لباس پوشيدن در ايتاليا

 

آداب و رسوم مردم ايتاليا

لباس‌هاي ايتاليايي زيبا هستند و در طراحي آن‌ها، ذوق و سليقه‌ي ذاتي و تمايل به تجمل و خوش‌پوشي ايتاليايي‌ها به چشم مي‌خورد. در ايتاليا، پوشيدن لباس مناسب و زيبا اهميت زيادي دارد و با اصطلاحات بلا پرزنتزا (خوش‌ظاهر) يا بلا فيگوورا (خوش‌قيافه) مورد تحسين قرار مي‌گيرد. مردم ايتاليا فطرتاً خوب لباس مي‌پوشند و برخلاف بيشتر ساكنان اروپاي شمالي يا آمريكاي شمالي دوست دارند كه با لباس‌هاي رسمي‌تر در انظار عمومي ظاهر شوند.

باوجوداينكه اين مردم حتي‌الامكان از پوشيدن شلوارك و لباس‌هاي راحت اسپرت در بيرون از خانه خودداري مي‌كنند ولي با كت‌شلوارهاي رسمي يقه ساتن و لباس‌هاي شب تجملي نيز در خيابان ديده نمي‌شوند. درواقع براي ايتاليايي‌ها تناسب لباس با موقعيت و شرايط به‌اندازه‌ي كيفيت، دوخت و ظاهر آن اهميت دارد و ظاهر شدن گردشگرها با لباس شنا و دمپايي راحتي در خيابان بسيار توهين‌آميز و ناپسند محسوب مي‌شود. در ضمن ايتاليايي‌ها براي پوشيدن شلوار جين نيز موقعيت‌هاي خاصي قائل هستند و هرگز يك ايتاليايي را با شلوار جين در كليسا يا رستوران‌هاي لوكس نمي‌بينيد.

اصطلاح بلا فيگوورا فقط براي تحسين ظاهر زيبا به كار نمي‌رود و براي رفتار و گفتار نيك نيز كاربرد دارد. ايتاليايي‌ها بسيار علاقه‌مند هستند كه همزمان با موردتوجه بودن به خاطر لباس‌هاي زيبا، همه جزييات را در تحت كنترل داشته باشند و هيچ‌گونه بي‌اعتنايي و بي‌احترامي به اطرافيان نشان دهند. در مقابل كوچك‌ترين بي‌احترامي و تمسخر را نيز تحمل نمي‌كنند و در رفتار با آن‌ها بايد كاملاً به جزييات اخلاقي توجه داشت.

ساير رسوم اجتماعي
در مكالمه‌هاي تلفني بهتر است ابتدا خودتان را معرفي كنيد. باوجوداينكه خواب نيمروز ديگر معمول نيست ولي هنوز بعضي‌ها ممكن است يك پيزولينو (چرت كوتاه) داشته باشند به همين دليل بين ساعت‌هاي ۲ تا ۴٫۵ عصر، تماس تلفني مؤدبانه به شمار نمي‌آيد و اگر مجبور به اين كار شديد يك عذرخواهي مختصر مي‌تواند رنجش مخاطب را برطرف كند.

اگر با ايتاليايي‌ها قرار ملاقات كاري داريد عليرغم اينكه آن‌ها معمولاً دير سر قرار حاضر مي‌شوند ولي از شما انتظار دارند كه وقت‌شناس باشيد و اگر بيشتر از ۵ دقيقه تأخير داشتيد عذرخواهي تلفني كار عاقلانه‌اي است. در ضمن آن‌ها علاقه زيادي به ردوبدل كردن كارت ويزيت در مناسبت‌هاي مختلف تفريحي يا شغلي دارند.

امتیاز:
بازدید: 23
برچسب:
:
[ 1396/6/22  ] [ ۱۴ ] [ italynet2 ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 19
دیروز : 1
افراد آنلاین : 1
همه : 818
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب